Odwiedź bezpośrednio stronę główną

DK Zacisze

Data:

Projekt konkursowy na opracowanie koncepcji rozbudowy Domu Kultury Zacisze przy ul. Blokowej 1 w Warszawie

Współautorzy: Julita Kucharska-Dziuba, DA Dziuba Architekci
Wizualizacje: Krzysztof Kowalik

Lokalizacja: ul. Blokowa 1, Warszawa

Inspiracją dla kreowania przestrzeni stała się nazwa Domu Kultury - „Zacisze”. Chcieliśmy wpłynąć na przestrzeń tak, by miejsce nierozerwalnie kojarząc się z nazwą, stało się jego wizytówką. Z racji bezpośredniego sąsiedztwa ulicy Radzymińskiej i otwarcia w jej kierunku terenu rekreacyjnego zdecydowaliśmy się na reorganizację tej przestrzeni i zagłębienie istniejącego skweru tak, by przed głównym wejściem wytworzyć miejsce osłonięte i jednocześnie zaciszne.
Dzięki temu, skwer ma okazję stać się miejscem tętniącym życiem - przestrzenią rekreacji, spotkań sąsiadów, a także letnią sceną. Kształtowane z drewnianych podestów schody terenowe mogą stać się zarówno kawiarnianą ławką jak i widownią. Obniżenie terenu stanowi naturalne wydzielenie przestrzeni, bez dodatkowych ogrodzeń. Zapewnia odpowiedni poziom intymności i nawet w bezpośrednim sąsiedztwie dużej arterii komunikacyjnej.

Natomiast istniejący budynek Domu Kultury został odnowiony i rozbudowany o nową bryłę, tak aby obie kubatury tworzyły jednolite założenie architektoniczno-urbanistyczne. Ideą kształtowania wizualnej i funkcjonalnej części budynku było pokazanie możliwości połączenia oczekiwań wszystkich pokoleń użytkowników – od przedszkolaków przez nastolatków, osoby w średnim wieku aż po seniorów. Dzięki pewnej dozie monumentalizmu dużych płaszczyzn elewacji skontrastowanych rozświetlonymi przeszkleniami i ażurami pionowych oraz poziomych elementów stalowych uzyskujemy grę pełną napięć, która przykuwając wzrok mijających obiekt czyni z niego lokalną dominantę przestrzenną.